Pýtať sa druhých na ich každodenné rituály je zaujímavé, inšpiratívne a poučné. Jednotlivé oporné body majú takmer všetci spoločné. Ráno vstanú. Tí čistotnejší si minimálne vyčistia zuby a idú do kuchyne napiť sa vody. Obyčajne s citrónom.?Hladoši si aj niečo zobnú, vybehnú z domu alebo si sadnú k počítaču a na pár hodín splynú s pracovným svetom. Potom sa naobedujú a ešte čo-to porobia. Menej leniví si aj zašportujú. Na záver dňa sa navečerajú, prečítajú si knihu, skontrolujú internet alebo si pozrú telku a zaspia.

Rituály, akokoľvek podobné, sa však nakoniec prejavia vo svojej jedinečnosti. Odlíšia ich nepatrné odchýlky, nezvyčajné vylepšenia, originálne nápady, ktoré ich robia autentickými a neopakovateľnými. Naraz sú to úplne iné ľudské príbehy. Jeden sa točí okolo športu, druhý žije umením. Niekto bojuje za klímu, zatiaľ čo iný to má na saláme. Ďalší počúva dobré rady, na opačnom spektre sú tí, ktorí ich bojkotujú. Tomu prispôsobujú svoje denné high-lighty. Vstávajú za úsvitu alebo zaspávajú nad ránom. Pijú kávu s mliekom alebo matchu. Prejedajú sa alebo dietujú. Uprednostňujú jogu alebo beh. Čítajú veľa alebo vôbec. Sedí im divoká zábava alebo kľud štyroch stien. Alebo je nekonečné.

Aj keď je Jedloznačne o plantbased strave, nevyberáme si respondentov podľa toho, či sú vegetariáni alebo vegáni. O to predsa nejde. Život je kučeravý. Každý máme svoje videnie sveta, svoju cestu a svoj čas. Keď dôjde v tomto smere na diskusiu, možno troška presviedčame, argumentujeme, kladieme otázky. Osudy zvierat a ich utrpenie nám nie sú ľahostajné. V osobnostnom zrení je najhoršie status quo, nemennosť a stagnácia. Rezignácia na objavovanie nových obzorov a poznatkov. Na druhej strane, v živote ako celku má svoje čaro a dôležitosť aj každodennosť, stabilita a rituály. Kapučíno hneď po prebudení. Idylka.?

Kto mal niekedy depresie, vie o tom svoje. Keď mu je najhoršie, ráno ani nevstane z postele. Celý deň spí alebo pozerá do stropu. Nič medzi tým. Už len zobudiť sa je preňho utrpením. Snaha o pravidelný režim mu však môže značne pomôcť. Dá sa povedať, že luxus každodenných rituálov zažívajú najmä psychicky a fyzicky zdraví ľudia, ktorí si môžu a vedia naplánovať deň podľa vlastných predstáv. Nič zásadné ich neobmedzuje. Snáď len vôľa. A keď majú malé deti.? Sú schopní urobiť si z obyčajného dňa sériu príjemných, duši lahodiacich zážitkov, ktoré ich približujú k šťastiu a spokojnosti.

A o tom je naša rubrika. Podeliť sa s vami o návody a nápady, ako prežiť dobrý život pomocou drobných maličkostí, ktoré dokážu veľké veci.

  1. S. Vedeli ste, že Honoré de Balzac vypil okolo päťdesiat šálok čiernej kávy za deň? A Benjamin Franklinsvoj deň zakončoval vetou: „Čo dobrého som dnes vykonal?“ Steve Jobs sa zasa každé ráno pozrel do zrkadla a spýtal sa sám seba: „Keby to bol posledný deň tvojho života, si spokojný s tým, kým si dnes?“ Keď bola odpoveď pár dní za sebou nie, snažil sa to zmeniť. Audrey Hepburn dbala na organickú stravu a jediný pohyb, ktorému sa naozaj venovala, boli dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu. Marylin Monroe zasa zvykla prespať aj desať hodín, aby sa cítila krásna, a ranný rituál jej trval aj dve hodiny.

Viac na www.masoncurrey.com.