Pracovala ako výtvarníčka v Českej televízii, kde navrhovala vizuály kampaní televíznych relácií. V súčasnosti pôsobí ako návrhárka interiérov a popritom rozvíja svoju značku ZAURA, ktorá ponúka ručne vyrobené eko dizajnové svietidlá. Na ich výrobu využíva recyklovaný papier, ktorý by inak skončil ako odpad. Tvar a kombinácia farieb každej lampy tvoria jedinečný a neopakovateľný originál. Nedávno začala pracovať aj ako mejkap artistka. Krásne sa smeje, je pozitívna, veselá a v dobrom slova zmysle pragmatická žena. Má dcéru Sáru a sučku Frídu.

O koľkej vstávaš a kedy chodíš spať?

V korona časoch vstávam okolo deviatej, pol desiatej. Nič ma nenaháňa, len pes, ktorý chce ísť von. Popravde, nebyť jeho, asi by som ani nevstala. 🙂 Za normálnych okolností vstávam najskôr okolo pol ôsmej. Asi preto, že som skôr nočná sova a chodím spať až okolo jednej.

Zaspávaš hneď?

Keď mám cez deň nejakú aktivitu, tak áno. Potom aj celú noc spím. Keď celý deň nerobím skoro nič, je to horšie.

Čo ťa pred spaním upokojuje?

Prechádzka so psom a po nej horúca vaňa. Niekedy si ju spríjemním vonnou sviečkou.

Čo robíš hneď po prebudení?

Cvičím. Urobím dvadsať sklápačiek, dvadsať cvikov na biceps a na triceps s dvojkilovou činkou a nakoniec si dám drepy. Kamarát, ktorý veľa športuje, mi hovorí, že to má podobnú váhu, ako keby som vyšla štyri schody navyše. 🙂 Pre mňa je to však záťaž, ktorú bez problémov znesiem a robím ju naozaj každý deň. Potom sa osprchujem, umyjem si zuby a približne štvrť hodiny venčím psa. Prídem domov, vypijem pohár vody a urobím si vegánsky proteínový kokteil s banánom. Keď mám nejakú schôdzku, musím o hodinu skôr vstať, aby som všetko v pohode aj s mejkapom stihla a prišla načas.

Spomínaš mejkap. Pred nedávnom si dokončila pražský Make-Up Institute. Ako túto skúsenosť hodnotíš?

V prvom rade sa naďalej učím a zdokonaľujem, pretože by som chcela v tomto odbore po korone pracovať. Už som vyskúšala líčiť na módnu prehliadku aj zopár fotení. Samozrejme, novonadobudnuté zručnosti skúšam najmä na sebe. Keď sa blízkych pýtam, či mám krajší mejkap, zväčša odpovedajú, že mi to hlavne dlhšie trvá. 🙂 Sú veci, ktoré som predtým nerobila. Napríklad si nanášam „pleťovku“ – podkladovú bázu, korektor na kruhy pod očami, dávam si podkladovú bázu na viečka, mejkap na tvár, korektor na zakrytie drobných nedokonalostí pleti a nakoniec púder. To mi naozaj zaberie aj desať minút navyše. 🙂

Mejkap nanášaš hubkou?

Nie. Nie je to zdravé, držia sa v nej baktérie. Je vhodná len jednorazová na osobné použitie. Lepšie sú čisté prsty alebo štetce. Ja preferujem prsty.

Akú značku dekoratívnej kozmetiky používaš?

Základ dekoratívnej kozmetiky je pre mňa NYX a mejkapy Mac. Ale milujem, samozrejme, aj drahšie produkty ako Dior, Huda Beauty, maskary Lancôme a úžasné rúže od Lisy Eldrige. Z Nyxu mám veľmi rada rôzne špecialitky, ktoré sa používajú raz za čas. Napríklad farebné linky. Osobne niekedy nosím modré svietivé a naozaj je to pekné a zaujímavo to vyzerá.

Aké krémy sa ti osvedčili?

Na kurze som sa naučila používať krémy Weleda a nedám na ne dopustiť. Sú cenovo dostupné a kvalitné. Mám veľmi suchú pleť, tak ich používam na tvár aj na telo. Predtým som neustále zháňala nejaké drahé krémy, ktoré mi nevyhovovali. Teraz som konečne spokojná.

O akú časť tela sa staráš najradšej?

Všetkým častiam venujem spravodlivú pozornosť. ? Veľmi to nepreháňam. Ale mám napríklad stále nalakované nechty. Manikúru i pedikúru si robím sama. Každý deň sa poctivo krémujem od hlavy po päty Weledou. Občas si urobím celotelový peeling. Ku kaderníkovi chodím najviac dvakrát za rok. Nechám si urobiť melíry kombinované s balejážou, v ktorých takmer úplne zmiznú šediny.

Prejdime k vareniu. Máš ho rada?

Áno, veľmi rada.

Aký je tvoj najobľúbenejší recept?

Na to nedokážem jednoznačne odpovedať. Podľa toho, na čo mám chuť. Veľmi rada robím rôzne krémové polievky. Najradšej z karfiolu, brokolice, mrkvy alebo zeleru. Pridávam do nich rôzne vychytávky – zázvor, víno či pomaranč. Ako správna Češka viem uvariť dobrú sviečkovú. Dávam do nej veľa sušenej zeleniny, ktorú si vždy dopredu pripravím. Je to len mýtus, že je nezdravá. Ide vlastne len o výpek z mäsa, zmixovanú zeleninu, smotanu, ktorá môže pokojne byť aj vegánska, a zmes korenín. Ja pridávam nové korenie, celé čierne korenie, bobkový list a borievku. Jem ju zásadne bez knedlí, ale keby na to prišlo, viem pripraviť aj skvelú karlovarskú knedľu. 🙂

Čo ti nesmie chýbať v chladničke?

Cola Zero.? Tá ma vždy naštartuje. Jem dosť mliečnych výrobkov, takže mám veľkú zásobu bielych jogurtov Hollandia. Mám v nej aj tvaroh, domáce vajíčka, syry a kefír. A veľa zeleniny a ovocia, ktoré používam aj na prípravu štiav. Tie som zaradila do svojho jedálnička podľa vzoru Jedloznačne. Chutí mi napríklad kombinácia červenej repy, mrkvy a jablka.

Ješ mäso a iné živočíšne produkty. Zamýšľaš sa niekedy nad problematikou ich získavania?

Zamýšľam, ale skôr by som bola vegetariánkou než vegánkou. Mám napríklad problém zjesť srnku. To mi prekáža. Alebo keby som zviera predtým, než by mi ho niekto naservíroval, videla. A, samozrejme, keď už mäso, tak bio a chcem poznať jeho pôvod. Koniec koncov, mäsové výrobky jem veľmi málo, maximálne raz do týždňa. Dokonca momentálne raz za štrnásť dní. Najviac by mi asi chýbali syry a vajíčka. Vajíčka mám, našťastie, od susedky, od sliepok, ktoré poznám osobne. Keď som na chalupe, vždy ich vidím, ako si chodia po dvore a sem-tam im aj zakývam. Nemám pocit, že by trpeli. 🙂

Aký je tvoj ideálny deň, čo sa jedla týka?

Časy jednotlivých jedál sa snažím naozaj dodržiavať. Na raňajky mám najradšej svoj vegánsky kokteil. Ten vypijem väčšinou okolo desiatej. O jednej nasleduje obed. To si dám väčšie jedlo. Najlepšou alternatívou by bola pizza, ale tú kvôli sacharidom nejem. 🙂 Radšej si naložím veľa sezónnej zeleniny. V zime používam koreninovú, v lete uprednostňujem skôr čerstvé šaláty, ktoré si dopestujem na záhradke. Minulý rok sa mi urodilo veľa tekvice. 🙂 Na večeru jem skôr tvarohy, jogurty, nátierky z tvarohu s pažítkou alebo bulharský tarator, čo je jogurt zmiešaný s nakrájanou uhorkou, olivovým olejom a kôprom. Snažím sa nejesť po piatej hodine. Keď ma aj tak prepadne hlad, dám si hŕstku orechov.

Máš v Prahe, kde bývaš, nejakú obľúbenú reštauráciu?

Áno. Nachádza sa v Podolí a volá sa Podolka. 🙂 Je hneď pri rieke a meter od nej parkujú lodičky. Je blízko môjho bytu a dostanem sa tam pešo. Je to naozaj čarovné miesto so skvelou obsluhou a prívetivými cenami. V menu je z čoho vyberať. Ponúkajú okrem iného aj veľa vegánskych jedál a výborné ružové víno. Nie je jej čo vytknúť.

Aký iný šport okrem ranného cvičenia robíš?

Jazdím na bicykli. Chodím na prechádzky. V lete veľa plávam, v zime lyžujem. Robí mi dobre prirodzený pohyb. Napríklad i práca v záhrade.

Medituješ?

Nie. Som na to asi príliš rýchla a akčná. Skôr ma zasa upokojí nejaká prirodzená aktivita, trebárs už spomínaná práca v záhrade. Keď mám ťažšie obdobie, pomáha mi tvorba. Najmä práca rukami. Napríklad výroba papierových lámp, ktorých predaj ma aj živí. Som spokojná, keď za sebou vidím naozajstný hmatateľný výsledok.

Akú hudbu počúvaš?

Som fanúšičkou rôznych štýlov, nemám vyhranený vkus. Vybavuje sa mi napríklad Archive, Charlotte Gainsbourg, LP, Bob Dylan a David Bowie. Toho som oplakala, keď zomrel. Skvelý je aj Serj Tankian, ktorý hrá alternatívnu hudbu. Bola som dvakrát na jeho koncerte a odniesla som si nezabudnuteľné zážitky.

Aké sú tvoje obľúbené knižky?

Najradšej teraz čítam mladé české autorky, Alenu Mornštajnovú alebo Petru Hůlovú. Nedávno som dostala knižku Bohyne nestarnú. Tá ma desí. Je to tlstá „bichľa“, ktorej hlavným motívom je, ako sa radovať, keď si stará. 🙂 To sú také tie utešovacie nezmysly typu: Konečne cez štyridsať od Sussany Kubelky. 🙂

Máš nejaký obľúbený seriál?

Štvrtú hviezdu a Trpaslíka, pôvodné seriály Českej televízie. Potom, samozrejme, na Netflixe Queen‚s Gambit či Money Heist. Z The Crown som videla všetky diely za jeden týždeň.

Čo ťa inšpiruje?

Príroda. Cestovanie. Móda, Instagram, The Sartorialist. A hlavne zaujímaví ľudia okolo mňa.

Na aké miesto by si sa rada vrátila?

Určite do Istanbulu. Tam som bola dvakrát a veľmi sa mi tam páčilo. Cestovala som hlavne po Európe. Teraz by som sa rada pozrela do exotickejších krajín, kde som nikdy nebola. A, samozrejme, do New Yorku.

Akú najlepšiu a najhoršiu radu si v živote dostala?

Nedostávam žiadne rady. Pravdupovediac si ich ani nepýtam. Myslím, že sa vo svete viem zorientovať sama. Nemám ani obľúbený citát. 🙂