ZELENINA

Sladké zemiaky

Sladké zemiaky sú základnou surovinou v našich ňokoch a domácej bezlepkovej pizzy.  Ako podobne sfarbená mrkva nám dodáva betakarotén (keď sa jedná o viac oranžovú odrodu), je taktiež zdrojom draslíka a vitamínu C. Obsahom kalórií a škrobu sa podobá zemiakom.

 

OCHUCOVADLÁ

Sója

Vo veľa jedlách používame omáčky či pasty z fermetovaných alebo solených sójových bôbov. Dávame si pozor na to, aby neboli zahusťované pšeničnou múkou. V našich receptoch používame relatívne málo soli a dochucujeme preto čajovou lyžičkou miso pasty alebo sójovej omáčky. Okrem nádychu kuchyne ďalekého východu našim jedlám tieto dve varianty dodávajú sodík. Ak ste vy alebo vaši papkáči náchylní na bolesti hlavy, odporúčame však znížiť obsah sodíku v jedlách a používať radšej iné koreniny namiesto dochucovadiel či prisolenia.

Ocot

V našich receptoch najčastejšie nájdete japonský ume alebo ume shiso ocot. Ocot je perfektná možnosť ako jedlo ochutiť bez toho aby sme zvýšili obsah sodíka. Taktiež bráni premnoženiu škodlivých mikroorganizmov v potravinách. Treba ho však používať striedmo pri alergii na kvasinky alebo plesne, inak by sa u vás a vašich hostí mohli objaviť bolesti hlavy, či v lepšom prípade ‘len’ podráždená nálada kvôli zvýšeniu stresorov v tele.

 

KORENINY

Koriander

Koriander je pre nás, podobne ako fenikel a aníz, základnou ingredienciou, ktorú pridávame do oleja pred pražením, aby sme povzbudili náš tráviaci systém a zabránili príliš častým návštevám toalety 😉

Kurkuma

Táto korenina tiež podporuje trávenie, pečeň, no taktiež zamedzuje zápalom v tele, čo je veľmi užitočná výhoda, ak máte za sebou či pred sebou náročné dni, či ste si prekyslili organizmus nadmerným pitím kávy alebo čaju.

Muškátový orech

Trávenie naše jedlá podporujú aj vďaka štipke muškátového orecha. V malej miere pôsobí proti nevoľnosti, nafúknutiu či hnačkám a je zároveň vhodnou náhradou čierneho korenia, ak ste naň alergickí.